Zachowek

Zachowek jest formą ochrony najbliższej rodziny (spadkobierców ustawowych) spadkodawcy, który to z różnych względów, postanowił przekazać swój majątek osobom trzecim. I tutaj warto podkreślić, że mimo, że możemy dowolnie dysponować swoim majątkiem, tak w przypadku śmierci, przepisy prawa ograniczają nieco tę swobodę, zabezpieczając część masy spadkowej dla najbliższych członków rodziny.

Jeżeli najbliżsi zmarłego, zostali przez niego pominięci w testamencie, jego członkowie mają prawo ubiegać się o zachowek stanowiący ½ albo 2/3 tego, co dana osoba by otrzymała, gdyby doszło do dziedziczenia ustawowego. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnej doświadczonego adwokata, który zadba o nasze interesy i odzyskanie, chociaż części masy spadkowej. Zachowek dotyczy bowiem spadkobierców, którzy z jakiś przyczyn zostali pominięci w spadkobraniu na drodze działu masy spadkowej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w sprawach o zachowek?

Dobry adwokat zachowek – taką to frazę bardzo często wpisujecie Państwo, poszukując specjalisty, który zabezpieczy Wasze interesy majątkowe po zmarłym. Nie ma w tym nic dziwnego, tym bardziej, że sprawy tego typu nie należą do najłatwiejszych. Zazwyczaj są trudne i często prowadzą do kłótni rodzinnych. Problemy rodzinne związane ze spadkiem po zmarłym są powszechnymi z którymi stykam się mojej pracy na bieżąco. Jako adwokat specjalizujący się w prawie spadkowym znam wszelkie zawiłości prawne i bezbłędnie poruszam się po jego meandrach, co sprawia, że mogę zaoferować Klientom fachową pomoc, w tym również obsługiwać trudne sprawy spadkowe.

Jak oblicza się zachowek, czyli czego się nie wlicza?

Przy obliczaniu zachowku nie wlicza się do spadku:

  • Drobnych darowizn.
  • Darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty od otwarcia spadku.
  • Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu, nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych.
  • Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi, nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.
adwokat-zachowek
Adwokat zachowek

Koszty adwokata w sprawie o zachowek?

Adwokat ds. zachowku pomoże nam zadbać o nasze interesy majątkowe. Część osób zadaje sobie jednak pytanie: ile to będzie kosztować? Watro podkreślić, że w sprawach o zachowek, koszty adwokata wynikają z przepisów i są uzależnione od przedmiotu sporu, czyli żądanej kwoty o którą ubiegają się pominięci w testamencie spadkobiercy ustawowi. I tak np. jeżeli zachowek ma wartość 50 000 zł, wówczas minimalna stawka wynagrodzenia adwokackiego wynosi 4 800 zł.

Ważne! Spadkobiercy w tzw. systemie rezerwy odpowiadają za długi spadkowe, zaś uprawniony do zachowku nie musi spłacać owych długów, które pozostawił po sobie zmarły.

Zapraszam do skorzystania z moich usług prawnych w zakresie szeroko rozumianego prawa spadkowego. Posiadam wieloletnie doświadczenie i specjalizuję się w tego typu postępowaniach, aby móc zaoferować kompleksową i skuteczną pomoc w realizacji Państwa interesów. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego, celem umówienia dogodnego dla Państwa terminu spotkania.

Umów się na poradę

+48 505 966 861
+48 505 966 861 p.wilk@cswadwokaci.pl