Zapis windykacyjny

Zapis windykacyjny jest to nic innego jak specjalne rozporządzenie, które pozwala na zmianę porządku dziedziczenia.

Czym jest zapis windykacyjny w testamencie?

Zdarza się, że osoby spisujące testament testator zamierza przeznaczyć pewne części swojego majątku konkretnej osobie lub osobom. Jest to jego prawo i może on wskazywać, jakie konkretnie składniki jego majątku trafią do spadkobierców. Co istotne, często ów zapis windykacyjny bywa kwestionowany, dlatego też sporządzając testament, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata od prawa spadkowego, który dopełni wszelkiej staranności, aby ów zapis był skuteczny. W zwykłej sytuacji dziedziczenia, spadkobierca nabywa jedynie pewien, z góry przeznaczony dla niego udział w masie majątkowej spadku. Nie wie on jednak, które konkretnie przedmioty przypadną mu później w wyniku ewentualnego podziału spadku. Zapis windykacyjny w testamencie ów problem rozwiązuje.

Co może być przedmiotem zapisu testamentowego?

Adwokat od spadków podkreśla, że przedmiotem zapisu windykacyjnego może być np.:

  • oznaczona, co do tożsamości rzecz,
  • zbywalne prawo majątkowe,
  • przedsiębiorstwo,
  • gospodarstwo rolne,
  • ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności,
  • ogół praw oraz obowiązków wspólnika spółki osobowej.

Stwierdzenie nabycia przedmiotu z zapisu windykacyjnego

W tym miejscu warto podkreślić, że po śmierci testatora, stwierdzenie nabycia przedmiotu, którego dotyczył zapis windykacyjny musi odbyć się w sądzie poprzez wydanie odpowiedniego postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku lub też poprzez sporządzenie przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapisu windykacyjnego lub też innych problemów z zakresu prawa spadkowego, zapraszam do kontaktu z kancelarią adwokacką. Jestem do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego, celem umówienia dogodnego dla Państwa terminu spotkania.

Umów się na poradę

+48 505 966 861
+48 505 966 861 p.wilk@cswadwokaci.pl